Chýbajúci dialóg

Autor: Lukáš Vyletel | 21.3.2011 o 21:00 | (upravené 23.3.2011 o 21:12) Karma článku: 5,97 | Prečítané:  748x

Musím povedať, že ma trochu hnevá sekcia Viera na sme.sk i v tlačenej verzii denníka. Nie preto, že by som bol zasadený proti viere, ale sekcia je jednotvárna, zameraná na kresťanstvo a nedáva možnosť ateistickej odpovede. Chýba verejný dialóg na tému náboženstva.

Médiá z nejakého dôvodu pretláčajú kresťanstvo a iné polonáboženské formy. Vôbec nie je vzácne, keď pri pozeraní večerných správ začujete, že rodiny nezvestných využívajú služby rôznych psychotronikov, aura vyhľadávačov a rôznych iných šarlatánov. Reportéri dramatickým hlasom, aby navnadili emócie v divákovi nezabudnú pripomenúť, že polícia tip psychotronika vyšetrí takisto(samozrejme neúspešne, ale to nikoho na Slovensku nezaujíma, každého zaujíma ten jeden prípad z milióna, keď náhodou sa niečo podarí).

Na rozličné otázky opreté o vieru sa v televíziách vyjadrujú kňazi a cirkevní hodnostári, no nikdy nedostane šancu odpovedať ateista. Nikdy, tu na Slovensku nevidíme, že by sa konala reportáž proti rôznym šarlatánom, ktorí okrádajú ľudí o peniaze. V zahraničí je to bežné, predovšetkým v USA je niekoľko mediálne známych "lovcov" týchto podvodníkov s "nadprirodzenými" schopnosťami. Z mediálne známejších spomeniem Jamesa Randiho, či Michaela Shermera.

Aj ateizmus v zahraničí dostáva v médiách podstatne viac priestoru. Veľmi často možno badať v zahraničných televíziách rôzne diskusie o viere a náboženstvách v priamom prenose. Aj Česká republika predbieha našu krajinu v tejto oblasti. Myslím, že jedna z mála relácií, kde sa podobné diskusie zčasu na čas vyskytli bola relácia Pod Lampou.

Prečo na Slovensku chýba tento diálóg? Prečo nemáme aj my v médiách diskusie na problematiku viery obojstranné? Chybou môže byť akási zaostalosť Slovenska oproti trendom v zahraničí. Je to niečo, čo tejto krajine vyčítam už dlhé obdobie. Obyvateľstvo je tu málo flexibilné, nechce sa meniť a modernizovať a najradšej by každý žil v socializme, pretože ešte stále pretrváva názor, že vtedy bolo lepšie, všetko bolo lacnejšie a každý mal prácu(pochopiteľne zveličujem, no po 20tich rokoch tento názor stále pretrváva v mnohých).

No tu sa nemožno vyhovárať len na zaostalosť Slovenska. Problémom sú aj ateisti samotní. Na Slovensku sú ateisti podstatne benevolentnejší, ako v zahraničí. Vidia v televízií hlúpu pripomienku nejakého biskupa? Mávnu rukou a ďalej neriešia. Nezdružujeme sa tu do spolkov, ako je tomu v Británií, či USA, nevydávame pravidelnú tlač a už vonkoncom sa do médií netlačíme. A tiež tu chýba akási vodcovská osobnosť ateizmu, ktorú by sme si zavolali do televízie. Ak by som vám položil otázku menujte mi najznámejších ateistov vo svete, zrejme nemáte problém vymenovať aspoň niektoré z mien ako napr. Richard Dawkins, Christopher Hitchins, Sam Harris, či Bill Maher. Vymenujte mi však známu ateistickú osobnosť na Slovensku? Možno nadišiel čas, aby niekto pozdvihol vedomie Slovákov aj o ateizme a zčasu na čas sa prezentoval v médiách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?