Reforma školstva

Autor: Lukáš Vyletel | 30.1.2011 o 5:08 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1327x

Keď som si prvý krát prečítal o niektorých krokoch súčasného ministerstva školstva s cieľom skvalitniť školstvo, myslel som si, že sa jedná o akýsi vtip. Horšie bolo zistenie, že minister to myslí ako vážne kroky vpred pre školstvo. Keby to mali byť len akési predprípravy pred veľkou reformou, o ktorej by už bola reč, tak niektoré z nich majú svoje opodstatnenie. Horšie je, ak minister založí ruky s pocitom dobre vykonanej práce.

Povinný monitor pre piatakov vôbec nemá zlú myšlienku. Áno, je skutočne dobré odsledovať si, či deti už v tomto veku dokážu zvládať učivo. Ale to by predsa nemalo byť problémom. To sú základy, ktoré doteraz zvládli všetky deti a nedá sa povedať, že by sa na ne nabaľovalo v súčasnej dobe podstatne viac vedomostí, ako tomu bolo v minulosti. Možno povinná angličtina, ale v praxi mnohé školy jazyk vyučovali už mnoho rokov pred zavedením tejto povinnosti.

V každom prípade ak sa ministerstvo potrebuje utvrdiť v tom, že deti na Slovensku nie sú úplne zaostalé, nemám voči takémuto opatreniu výhrady. Môže to poslúžiť ako skvelý nástroj na získavanie dát pre neskoršiu rozsiahlu reformu školstva. Problém by som však nevidel v nedostatočnej inteligencii našich detí. Problémy sú v tom, čo a ako sa vyučuje.

Súčasný systém vzdelávania je z obrovskej miery založený na princípoch pochádzajúcich z čias socializmu. Vtedy z pre niekoho nepochopiteľných záhadnych príčin deti nemali s učením také ťažkosti, aké majú dnes. A to je pravda. Mnoho ľudí napadne otázka, že čím sú dnešné deti odlišné. Táto otázka je pritom veľmi nesprávna.

Hlboko pochybujem o tom, že je tu akýsi trend poklesu inteligencie prichádzajúcich generácií. Dokonca je to omyl a tejto téme sa už venovali aj vedecké ústavy a prišli so zistením, že inteligencia ľudí vzrástla priemerne o 10%! Problém teda nie je v deťoch.

Ako by teda mala znieť správna otázka? Alebo ešte lepšie: Ak problém nie je v deťoch, čo iné sa zmenilo, čo by mohlo ovplyvniť edukačný proces? A ak by mi niekto položil túto otázku, reagoval by som veľmi prekvapene. Pardon, ale ak ste si to nevšimli, tam vonku už je 21. storočie! Časy úmorného zdĺhavého vyhľadávania relevantných informácií v knihách, kde sa nachádzali v 5 riadkovom odseku niekde v strede už sú dávno za nami. Dnes sú ľudia a deti už odmalička zvyknuté dostať sa k potrebným informáciám omnoho rýchlejšie, ako tomu bolo v minulosti.

Podvádzanie v škole skrz rôzne ťaháky a referáty stiahnuté z internetu sú už roky častými technikami mladších i starších študentov. Preč sú tie časy, kedy deti museli čítať povinnú literatúru; Jednoducho si prečítajú referát na internete. Súčasný systém školstva nech sa snaží ako chce, nedokáže študentov donútiť čítať povinnú literatúru a neposkytuje dostatočne flexibilnú odpoveď na moderné zdroje informácií v čase, keď flexibilita sa stáva jednou z najžiadanejších kvalít ľudí i produktov.

Preto jedným zo základných pilierov reformy školstva do budúcna sa musí stať flexibilita. Nútiť deti robiť niečo, čo budú s ľahkosťou porušovať využívaním bežne dostupných komunikačných prostriedkov už nie je dostatočnou odpoveďou. Ak chceme skvalitniť školstvo, je dôležité pochopiť to. Je priam nutné skutočne si uvedomiť, že žijeme v 21. storočí. Tváriť sa, že niekoľko kozmetických úprav systému zpred 30 rokov je dostatočným opatrením pre skvalitnenie školstva sa stáva skutočne spiatočníckym krokom. Je nutná kompletná prestavba školského systému.

 

V ďalších svojich článkoch budem písať o niekoľkých ďalších problémoch v súčasnom vyučovacom procese a aj sa budem snažiť načrtnúť možné riešenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?