reklama

Prečo by na nás mimozemšťania zaútočili

Filmy ako Deň nezávislosti, či Vojna Svetov, v ktorých na Zem zaútočia mimozemšťania sú veľmi populárne. Samozrejme, divákom je jasné, že skutočný útok mimozemšťanov by vyzeral inak a ľudia by pravdepodobne nevyhrali. Väčšina tvorcov filmov i divákov sa však nesnažia o skutočne najrealistickejšiu predstavu mimozemského útoku. Naše vedecké poznatky by nám však mohli dať veľmi realistické odpovede na to, prečo by mohli mimozemšťania zaútočiť a ako by takéto útoky mohli vyzerať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Poznámka na začiatok: Chcem vysvetliť motiváciu pre napísanie tohto článku. Ak vás nezaujíma, kľudne tento odsek preskočte, nie je pre zvyšok článku dôležitý; Veľa ľudí si filmy s touto tématikou užíva, myslím, že mnohí sa nad touto myšlienkou aj občas zamyslia. Mojím zámerom je pozrieť sa na takéto témy, ktoré nebývajú seriózne prebrané, z pozornejšej perspektívy. Chcem sa zamyslieť realisticky nad vecami, ktoré normálne sú predmetom vedeckofantastickej literatúry. Nie som vedec a preto nemôžem a nedokážem poskytnúť vedecky úplne korektné názory a pohľady, snažím sa však pri písaní vedu brať na zreteľ čo najviac. Ak o tento formát blogových príspevkov bude záujem, rád by som v tom aj pokračoval. Samozrejme záleží na tom, ako to čitateľ prijme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stephen Hawking je nepochybne jeden z najvplyvnejších fyzikov 20. storočia. Veľmi často sa v médiách hovorí o jeho prirovnaní nášho kontaktu s mimozemskými civilizáciami k Európanom a Indiánom. Jeho pohľad na situáciu však nemusí byť úplne na mieste. Európanov na novom kontinente najviac zaujímali zdroje a teritórium. Mohli by aj mimozemšťania zaútočiť kvôli zdrojom?

Zdroje:
Býva to námetom mnohých kníh i Hollywoodskych filmov. Mimozemšťania sem prišli kvôli vode, kvôli zlatu, kvôli čomukoľvek. Tento scenár je však veľmi málo pravdepodobný. Pokiaľ by mimozemská civilizácia potrebovala nové zdroje, pravdepodobne by ich našla omnoho ľahšie vo svojej vlastnej hviezdnej sústave. Väčšina zdrojov dostupných na Zemi sú prítomné vo vesmíre vo veľkom. Voda napríklad vo forme ľadu je veľmi bežná. Niektoré vzácne kovy ako napríklad irídium či platina sú síce vzácne na Zemi, ale stačí si vybrať najbližší asteroid a zrazu máme dostatok platiny na uspokojenie všetkých potrieb. Ak vyťažíme všetok materiál z asteroidu? Vyberieme si iný! Len v našej Slnečnej sústave ich poletuje toľko, že ich už ani nedokážeme porátať. V skutočnosti už dnes ľudstvo pripravuje projekty ťažby materiálu z asteroidov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším spôsobom ako získať potrebné materiály je zreprodukovať si mini výbuchy hviezd, prípadne vytvoriť si doma mini hviezdy. Všetky prvky, ktoré v prírode poznáme vznikli v hviezdach alebo výbuchmi hviezd. Naší vedci dokážu kontrolovanou kolíziou častíc vytvoriť iné prvky, napr. zlato. Pre ľudstvo to zatiaľ nie je praktický spôsob produkcie materiálu, pretože si to vyžaduje príliš veľa energie pri príliš malom množstve vyprodukovaného materiálu. Ťažba je efektívnejšia. Avšak mimozemská civilizácia, ktorá je schopná medzihviezdneho cestovania(energeticky vysoko náročná úloha) môže mať dostatok energie na takúto produkciu materiálu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroje nie sú pravdepodobným dôvodom na to, aby nás vôbec mimozemská rasa navštevovala, nie to ešte na nás útočila. Scenár natívnych Američanov sa nezdá byť úplne realistický. Možno im však môžeme slúžiť ako potrava.

Potrava:
Touto myšlienkou sa zaoberala napríklad Vojna svetov. Marťania sa živili našou krvou. Táto predstava bude ale pravdepodobne mylná takisto. Mimozemšťania sa vyvinuli na úplne inej planéte a v úplne iných podmienkach a je skôr pravdepodobné, že ľudia by boli pre iné formy života vo vesmíre prinajmenšom nepožívateľní, ak nie priam toxickí. Stačí sa pozrieť len na našu planétu a nás. Drvivá vačšina organizmov na Zemi nie je pre ľudí konzumovateľná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre mimozemšťanov však môžu mať ľudia hodnotu práve ak budú žiť.

Otroctvo:
Další populárny námet sci-fi kníh a filmov je založený pravdepodobne na histórii ľudstva. Otroci v minulosti boli využívaní na tie najťažšie a najpodradnejšie práce. Dnes však na tieto účely v čoraz výraznejšej miere využívame roboty a stroje a nie ľudí. Je to omnoho jednoduchšie, menej rizikové, menej nákladné a viac efektívne: Robot dokáže pracovať nonstop s precíznosťou presahujúcou biologické hranice ľudí bez výraznejších potrieb na údržbu či zdroje.

No čo ak mimozemšťania nehľadajú len konkrétne zdroje? Čo ak stratili domov a teraz potrebujú nie časť planéty, ale priamo celú planétu?

Kočovníci:
Veľmi častý námet. Mimozemšťania si zničili svoju domovskú planétu a hľadajú iné svety, ktoré môžu obývať. V skutočnosti však môže byť obývanie blízkej hoci na prvý pohľad neobývateľnej planéty jednoduchšie, ako medzihviezdne cestovanie. Existujú odvážne plány, ktoré by už s dnes existujúcimi technológiami dokázali teraformovať(pozemštiť) Mars v priebehu niekoľkých stoviek rokov. Taktiež civilizácia, ktorej za týchto podmienok defacto hrozí vymretie by potenciálnym útokom mohla riskovať veľa. Samozrejme ďalší problém je, že naša planéta v skutočnosti vôbec nemusí vyhovovať potrebám danej mimozemskej rasy a úsilie zdomácniť si našu planétu by napríklad mohlo byť výrazne menej produktívne oproti snahe usídliť sa na napríklad menej hostinnom Marse. Dôvodom môžu byť naše organizmy, ktoré by mohli konkurovať dovezeným organizmom a to by sa mohlo stať mimozemskej rase fatálnym. V skutočnosti astronauti, ktorí boli na Mesiaci, sa po návrate na Zem ocitli uzavretí v karanténe, zo strachu z kontaminácie. Kočovníctvo sa nezdá byť racionálnym dôvodom útoku: Technicky je možné a pravdepodobne jednoduchšie prispôsobenie si iných, bližších planét. Tak prečo riskovať cestu k neznámej hviezde a neznámej planéte? Prečo riskovať celú civilizáciu v otvorenom boji?

Scenáre v ktorých by si mimozemšťania vybrali zámerne našu planétu kvôli vlastným existenčným potrebám sú málo pravdepodobné, pretože napriek prítomnosti života, naše prostredie neponúka niečo, čo by nebolo získateľné jednoduchšie a rýchlejšie v oblastiach výrazne bližších domácemu prostrediu potenciálnej mimozemskej rasy. Môžné dôvody zámerného útoku tak budeme musieť hľadať inde.

Mám pripravené dalšie navrhované dôvody útoku mimozemšťanov. Pokračovanie tejto úvahy v prípade záujmu zverejním v ďalšom článku.

Lukáš Vyletel

Lukáš Vyletel

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som programátor, popularizátor, hráč starodávnych doskových hier Šógi a Go, ateista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu